Gospodarka

MI: Droga ekspresowa S16 Borki Wielkie andndash; Mrągowo gotowa (komunikat)

Bank Gospodarstwa Krajowego ogłasza otwarcie składania wniosków na pożyczki na rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Realizacja tego programu stała się możliwa dzięki osiągnięciu jednego z kluczowych celów Krajowego Planu Odbudowy, czyli podpisaniu umowy pomiędzy bankiem a Ministerstwem Aktywów Państwowych. Całkowita kwota dostępnych środków na pożyczki wynosi niemal 5 miliardów złotych.

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza, że kolejny odcinek drogi ekspresowej na granicy Warmii i Mazur jest już otwarty dla kierowców. Odcinek S16 Borki Wielkie – Mrągowo obejmuje 13 km dwujezdniowej drogi ekspresowej oraz około 3 km jednojezdniowej obwodnicy Mrągowa w ciągu DK16 i DK59. Całą inwestycję o wartości ponad 625 mln zł zrealizowała firma PORR w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Oddanie do ruchu 13-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S16 pomiędzy Borkami Wielkimi a Mrągowem stanowi ogromne wydarzenie dla regionu. Trasa ta, będąca częścią drogi krajowej nr 16, pełni kluczową rolę w krajowej sieci komunikacyjnej, łącząc wschodnie i zachodnie obszary kraju oraz ważne ośrodki w regionie, takie jak Augustów, Ełk, Mrągowo, Olsztyn i Ostróda. Nowa droga ekspresowa S16 ma możliwość stać się głównym czynnikiem rozwoju zarówno gospodarczego, jak i turystycznego północno-wschodniej Polski. Obecnie trwają prace nad kolejnym etapem budowy trasy pomiędzy Barczewem a Biskupcem, a niedługo planowane jest podpisanie umowy na realizację odcinka pomiędzy Barczewem a Olsztynem. Minister infrastruktury Stanisław Bukowiec zapowiedział, że cały proces budowy drogi S16 będzie prowadzony sprawnie i z determinacją.

Modernizacja drogi nr 16, która jest głównym szlakiem komunikacyjnym regionu, biegnącym przez Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, łączącym Suwałki, Augustów, Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iławę i Ostródę, ma kluczowe znaczenie dla północno-wschodniej Polski. Otwarcie nowego odcinka trasy S16 nie tylko umożliwia wygodniejsze podróżowanie kierowcom, ale także znacząco skraca czas przejazdu i poprawia bezpieczeństwo uczestników ruchu poprzez ograniczenie liczby skrzyżowań oraz wyeliminowanie bezpośrednich wjazdów z pól i posesji. Przeniesienie ruchu tranzytowego z obszarów miejskich zmniejszy ryzyko wypadków i kolizji, a także zwiększy przepustowość lokalnych dróg. To również korzyść dla lokalnych społeczności, ponieważ uspokojenie ruchu i zmniejszenie korków w miejscowościach położonych przy trasie pozwoli mieszkańcom i turystom odpocząć od hałasu i zanieczyszczeń.

Odcinek S16 został otwarty dla ruchu, stanowiąc przedłużenie dwujezdniowej trasy pomiędzy Biskupcem a Borkami Wielkimi, która została udostępniona kierowcom przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w 2014 roku. Nowa część S16 przechodzi przez Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie omija Mrągowo od strony południowo-zachodniej.

W ramach inwestycji dokonano rozbudowy istniejącej DK16 na odcinku 13 km, od Borek Wielkich do skrzyżowania z obwodnicą Mrągowa w ciągu DK59, do układu 2×2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku) oraz dostosowano ją do parametrów drogi ekspresowej. Dodatkowo zbudowano jednojezdniową DK59 o długości około 1 km, prowadzącą od ronda na końcu Zachodniej Obwodnicy Mrągowa do skrzyżowania z S16. Powstał również jednojezdniowy wspólny przebieg DK16 i DK59 o długości około 2,3 km (od skrzyżowania z S16 do istniejącej DK16/59), dwa węzły w Sorkwitach i Bagienicach oraz Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) w Marcinkowie. Prace przy budowie S16 obejmowały także budowę lub przebudowę dróg lokalnych oraz infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów. Dodatkowo zainstalowano urządzenia ochrony środowiska, w tym cztery przejścia dla dużych zwierząt (trzy nad drogą, jedno pod nią), a także zabezpieczenia akustyczne mające na celu ochronę terenów mieszkalnych przed hałasem oraz nasadzenia zieleni.

Przedstawione komunikaty są publikowane w serwisie PAP w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez żadnych zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Możesz też być zainteresowany(a)

Gospodarka

Najważniejsze narzędzia do ograniczenia skutków pandemii wszyscy mamy pod ręką

O negatywnym wpływie pandemii Covid-19 na stan psychiczny społeczeństwa, w szczególności dzieci i młodzieży oraz metodach na radzenie sobie z
Gospodarka

PKP Intercity: wzrost kosztów energii wpływa na ceny biletów

Spółka PKP Intercity od wielu lat utrzymywała stałe ceny biletów kolejowych zapewniając konkurencyjną ofertę wobec innych środków transportu. W tym
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ