Zdrowie

Znamy już najlepszą studentkę położnictwa w Polsce

Centrum Medyczne „Żelazna” sp. z o.o. wraz z Polskim Towarzystwem Położnych zorganizowało II edycję konkursu „Położna Przyszłości – Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy”.

W konkursie uczestniczyli studenci III roku studiów I stopnia – kierunku położnictwo.

Pierwszy etap konkursu odbył się 23.03.2022 r. 186 studentów wypełniło test wiedzy online.

Finał odbył się 25 kwietnia 2022 roku o godz. 9:00 w Warszawie w siedzibie Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Zwycięzcy I etapu – 15 najlepszych studentów – ponownie przystąpiło do testu wiedzy, a następnie piątka z nich, z najlepszymi wynikami – do sprawdzianu praktycznego.

Ten ostatni etap współzawodnictwa odbył się przed komisją składającą się z przedstawicieli uczelni oraz wybranych losowo, doświadczonych położnych ze Szpitala św. Zofii.

Laureatami zostali:

  • I miejsce i tytuł Położnej Przyszłości otrzymała Aleksandra Ros z Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
  • II miejsce zajęła Gabriela Bosek, Uniwersytet Rzeszowski.
  • III miejsce zajęła Agnieszka Mazelanik, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

„Udział w Olimpiadzie >>Położna Przyszłości<< to była niesamowita przygoda. Pracowałam trzy lata, żeby móc się tu znaleźć. Sądzę, że zasłużyłam na tę wygraną” – komentuje Aleksandra Ros, laureatka konkursu „Położna Przyszłości – Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy”.

A Agnieszka Terska, wykładowczyni i opiekunka Aleksandry z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dodaje: „Nasza praca to nasza pasja. My uwielbiamy nasza pracę! Cieszę się, że tą pasją udaje się zarazić studentów. Ale wygrana to głównie zasługa Oli. To dziewczyna, która pracowała bardzo dużo na swój sukces. Jestem z niej bardzo dumna”.

Nagrodą główną w konkursie „Położna Przyszłości – Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy” jest miesięczny, płatny staż w Bloku Porodowym w Szpitalu Specjalistycznym św. Zofii. Dodatkowo jeden ze sponsorów, ufundował dla laureatki rower. Zajęcie 2. i 3. miejsca daje prawo do 3-dniowego płatnego stażu w Szpitalu św. Zofii.

Promocja zawodu położnej

Celem współzawodnictwa jest promocja zawodu położnej w Polsce oraz wyłonienie najlepszego studenta położnictwa w kraju. Udział w konkursie to szansa na sprawdzenie wiedzy na poziomie ogólnokrajowym i sięgnięcie po nagrodę główną, którą jest miesięczny, płatny, staż w Szpitalu Specjalistycznym św. Zofii – placówce, która jest prekursorem i promotorem, autonomii zawodu położnej w Polsce.

Dlaczego prekursorem?

Wojciech Puzyna dr med. dyrektor Szpitala św. Zofii: „Od wielu lat w Szpitalu św. Zofii podejmowane są działania wspierające samodzielne przyjmowanie przez położne porodów fizjologicznych, prowadzenie przez nie ciąż fizjologicznych czy wykonywania badań USG.

To na >>Żelaznej<< powstał pierwszy w Polsce Przyszpitalny Dom Narodzin dedykowany kobietom marzącym o niezmedykalizowanym, naturalnym porodzie w intymnych warunkach, zbliżonych do domowych, w którym pracują i przyjmują porody wyłącznie położne.

Stawiamy także na rozwój naukowy tej grupy zawodowej. W 2019 roku powołano w ramach współpracy z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego Zakład Położnictwa, który zajmuje się rozwojem naukowym położnych i prowadzeniem projektów badawczych z zakresu położnictwa położnych. W efekcie, w marcu tego roku, położna kierująca tym Zakładem uzyskała habilitację”.

„Położne mogą się także dokształcać w ramach specjalizacji, kursów kwalifikacyjnych, specjalistycznych i dokształcających. Kursy prowadzą doświadczone położne ze Szpitala św. Zofii – dodaje Joanna Kusy, kierownik Ośrodka Kształcenia Podyplomowego Kadr Medycznych CMŻ. – Szczególnym zainteresowaniem cieszą się kursy z prowadzenia porodu w wodzie oraz wykonywania USG przez położne – z radością obserwujemy, że liczba położnych zajmujących się tą dziedziną stale rośnie”.

Nad przebiegiem współzawodnictwa czuwała Kapituła Konkursowa:

dr hab. n. o zdr. Beata Pięta – prezes Polskiego Towarzystwa Położnych.

dr hab. n. o zdr. Grażyna Iwanowicz-Palus – konsultant krajowy ds. pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

dr n. med. Beata Guzak – dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

dr n. med. Grażyna Bączek – dyrektor ds. położnych i pielęgniarek Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie.

Zofia Małas – prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Anna Dudzińska – przewodnicząca Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Do konkursu przystąpiły uczelnie z Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Kalisza, Katowic, Kielc, Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Opola, Płocka, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Warszawy.

KONTAKT:

Agnieszka Gibalska-Dembek

tel. 660-722-778

e-mail: media@szpitalzelazna.pl

http://www.edukacja.szpitalzelazna.pl/olimpiada-dla-poloznych

Źródło informacji: Centrum Medyczne „Żelazna” sp. z o.o.

 


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Możesz też być zainteresowany(a)

Zdrowie

W dobie kryzysów musimy zadbać o odporny i stabilny system ochrony zdrowia

„System ochrony zdrowia musi być odporny i stabilny. Wspierać się na solidnych filarach: gwarancjach finansowych, stabilnych kadrach, cyfryzacji, profilaktyce i
Zdrowie

Sport i cukrzyca? To się nie wyklucza

Jak dowiedziałaś się, że chorujesz na cukrzycę typu1? Po przechorowaniu ospy w wieku 8 lat byłam bardzo osłabiona. Lekarz rodzinny
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ