Technologia i nauka

Zielona przestrzeń miasta – klucz do zatrzymania zmian klimatu

W ramach projektu „Miasto z Klimatem” eksperci przyglądają się pięciu kwestiom dotyczącym zielonych miast, w tym kształtowaniu zielonej infrastruktury. Poprzez zastosowanie tej strategii, naukowcy pragną zmniejszyć skutki zmian klimatu i wykorzystać zieloną infrastrukturę w celu poprawy jakości życia mieszkańców miast.

15 polskich miast, które otrzymały nagrody w konkursie „Miasto z Klimatem – analiza działań podejmowanych przez miasta” organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, otrzymuje wsparcie strategiczne od ekspertów z konsorcjum instytucji badawczych i naukowych, w tym Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Badawczego Leśnictwa, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych i Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

„Doświadczenie i wiedza tych instytucji pomogą miastom uczestniczącym w projekcie spojrzeć całościowo na problem adaptacji do zmian klimatu oraz ograniczenia presji miast na środowisko” – powiedział w rozmowie z PAP i serwisem Nauka w Polsce Michał Marcinkowski z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB).

15 miast zostało wyłonionych spośród 20 laureatów konkursu „Doradztwo strategiczne w ramach projektu Miasto z Klimatem – etap II”. Miasta, które wzięły udział w projekcie to: Bielsko-Biała, Czempiń, Hrubieszów, Jasień, Knurów, Krynica-Zdrój, Mrocza, Olsztyn, Rzeszów, Suwałki, Sztum, Świdnik, Tarnobrzeg, Ustka oraz Wyszków.

Zielone miasta mogą złagodzić skutki zmian klimatu, dlatego powinny być wprowadzane jako element ważnej części przyszłej infrastruktury miejskiej. Roślinność miejska absorbuje i wchłania zanieczyszczenia z powietrza, wody i gleby, a także pomaga w utrzymaniu równowagi termicznej i zmniejsza poziom hałasu. Badania wykazały, że zielenie jest skuteczna w zmniejszaniu skutków zmian klimatu, a także stanowi korzystną alternatywę dla tradycyjnych systemów infrastruktury miejskiej.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Możesz też być zainteresowany(a)

Technologia i nauka

Nowy raport FPPE pokazuje, jak mądrze rozwijać miejską infrastrukturę ładowania dla pojazdów elektrycznych

Raport pokazuje 3 różne modele rozwoju infrastruktury ładowania aut elektrycznych, to podstawa do analizy czy wybrane strategie rozwoju infrastruktury przyjmą
Technologia i nauka

Karma z owadów ratunkiem dla uczulonych psów

DOWÓD NA HIPOALERGICZNOŚĆ OWADÓW – WEWNĄTRZ ORGANIZMU PSÓW „Chcemy, żeby karma na bazie mącznika młynarka była typową karmą weterynaryjną, która
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ