Społeczeństwo

Ścieżka rowerowa – nowa droga łącząca Biskupiec ze Szczytnem

Dziś, po wielu latach przygotowań i staraniach, połączenie rowerowe łączące Biskupiec i Szczytno (woj. warmińsko-mazurskie) zostało oficjalnie otwarte. Przebiegająca przez malownicze tereny trasa ma długość ponad 40 km i biegnie po dawnym nasypie kolejowym. Wiele lat pracy włożono w jej stworzenie, a znaczna część środków pochodziła z europejskich funduszy.

Sobota była dniem szczególnym, bowiem oddano do użytku trzecią z trzech części trasy. Przedsięwzięcie, którego realizacja rozłożona była na kilka etapów, zostało ukończone. W 2019 r. oddano do użytku odcinek w rejonie Szczytna (8 km), a następnie w 2021 r. udostępniono odcinek biegnący przez gminę Dźwierzuty (23 km). Ostatni etap trasy został oddany do użytku w gminie Biskupiec.

Trasa rowerowa Biskupiec-Szczytno ma długość 12 km i wiedzie przez jezioro Kraksy. Dawna linia kolejowa, która łączyła te dwa miasta, została zastąpiona przez ścieżkę z masy bitumicznej. W trakcie remontu wiadukty i budynki stacyjek kolejowych, takich jak Kobułty, Rudziska, Ochódno i Nowe Kiejkuty, zostały wyremontowane.

Dzięki zaangażowaniu i finansowaniu Unii Europejskiej powstała ścieżka, która wyposażona została w miejsca postojowe, stacje naprawcze dla rowerów, punkty widokowe oraz tablice edukacyjne. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 12,4 mln zł, z czego 10 mln pochodziło z dofinansowania z UE.

Ścieżka rowerowa Biskupiec – Szczytno oferuje wspaniałe widoki na przyrodę. Przejażdżka przez tę trasę pozwala na wypoczynek i podziwianie malowniczych terenów, zwłaszcza Łąk Dymerskich, które słyną z największej w Europie koncentracji żurawi.

Mazurska Pętla Rowerowa to wyjątkowy projekt, który stworzył nowe możliwości dla rowerzystów, pokonujących teren Warmii i Mazur. Trasa licząca ponad 300 km pozwala podziwiać piękne widoki i zabytki regionu oraz połączyć się z trasą rowerową Green Velo na północy. Otwarcie tego projektu stało się ważnym wydarzeniem dla turystów z całej Polski.

„W połączeniu z innymi ścieżkami rowerowymi, stanowi doskonałą okazję do wypoczynku i aktywnego spędzania czasu w zdrowym sportowym klimacie” – powiedział wojewoda.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Możesz też być zainteresowany(a)

Społeczeństwo

Polregio – ponad 120 tys. uchodźców przewiezionych w 3 tygodnie

Do zabezpieczenia tych połączeń przewoźnik praktycznie z dnia na dzień wydzielił rezerwę taborową, liczącą ponad 20 składów wraz z załogami.
Społeczeństwo

MON: Wojsko Polskie ćwiczy z sojusznikami (komunikat)

MON informuje: 25 marca (piątek) o godz. 9.40 w Siemianówce (woj. podlaskie), Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej będzie obserwował ćwiczenie
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ