Społeczeństwo

Inwestycja korzystna dla mieszkańców Mi: nowa obwodnica

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że przygotowania do przetargu na realizację nowej obwodnicy Pisza w województwie warmińsko-mazurskim są już w toku. Inwestycja ta będzie realizowana w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, a nowa trasa powstanie wzdłuż dróg krajowych nr 58 i 63.

Kierowcy z województwa warmińsko-mazurskiego mają już możliwość korzystania z pierwszej inwestycji w Polsce zrealizowanej w ramach Programu budowy 100 obwodnic – obwodnicy Smolajn na drodze krajowej nr 51. Dzięki tej inwestycji, a także kolejnej obwodnicy Pisza, możliwe jest znaczne poprawienie komfortu podróżowania między Łomżą i szlakiem Via Baltica oraz Mazurami – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Aktualnie trwają prace nad dokumentacją techniczną, ekonomiczną i środowiskową, która będzie stanowić podstawę do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji. Przewidywany termin wydania decyzji to II kwartał 2024 r., a rozpoczęcie wykonania obwodnicy w trybie „projektuj i buduj” ma nastąpić w końcu 2025 roku. Inwestycja ma zostać zakończona i udostępniona do użytku w 2029 roku.

Budowa obwodnicy Pisza ma na celu wyprowadzenie ruchu tranzytowego z dróg krajowych nr 58 i 63. Realizacja elementów obejścia centrum miejscowości stanowi pierwszy krok w kierunku powstania tzw. ringu komunikacyjnego w Piszu. Inwestycja ta przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenia układu komunikacyjnego oraz zwiększenia przepustowości. Przejazd dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego również stanie się bardziej bezpieczny i komfortowy, co jest szczególnie istotne biorąc pod uwagę, że drogi krajowe nr 58 i 63 są popularnym szlakiem komunikacyjnym Warmii i Mazur, a Pisz jest miejscem odwiedzanym przez turystów.

Program budowy 100 obwodnic jest obecnie w fazie realizacji. Do tej pory udało się oddać do użytku dwie obwodnice – Smolajn na trasie krajowej nr 51 o długości 1,7 km oraz Brzezia na trasie krajowej nr 25, o długości 4,5 km. Z kolei szesnaście innych obwodnic, łącznie o długości 118 km i wartości ok. 2,3 mld zł, jest już w trakcie realizacji. W przypadku kolejnych czterech obwodnic trwa obecnie przetarg na ich wykonawcę, zaś pozostałe inwestycje – 78 zadań – oczekują na przygotowanie.

W ramach Programu budowy 100 obwodnic w woj. warmińsko-mazurskim powstanie 5 obwodnic:

• Obwodnica Olsztyna i Dywit, która będzie częścią drogi krajowej nr 51 – prace przygotowawcze trwają;

• Obwodnica Gąsek, która będzie częścią drogi krajowej nr 65 – w realizacji, zakończenie planowane jest w II kwartale 2027 r.;

• Obwodnica Pisza, która będzie częścią dróg krajowych nr 58 i 63 – prace przygotowawcze trwają;

• Obwodnica Smolajn, która będzie częścią drogi krajowej nr 51 – zadanie zostało zrealizowane;

• Obwodnica Szczytna, która będzie częścią dróg krajowych nr 53 i 57 – prace przygotowawcze trwają.

UWAGA: PAP SA nie ponosi odpowiedzialności za treść komunikatów publikowanych w serwisie PAP, ponieważ są one dostarczane przez nadawcę bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść – zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Możesz też być zainteresowany(a)

Społeczeństwo

Polregio – ponad 120 tys. uchodźców przewiezionych w 3 tygodnie

Do zabezpieczenia tych połączeń przewoźnik praktycznie z dnia na dzień wydzielił rezerwę taborową, liczącą ponad 20 składów wraz z załogami.
Społeczeństwo

MON: Wojsko Polskie ćwiczy z sojusznikami (komunikat)

MON informuje: 25 marca (piątek) o godz. 9.40 w Siemianówce (woj. podlaskie), Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej będzie obserwował ćwiczenie
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ