Zdrowie

Akcja społeczna „Przywracamy oddech” Angelini Pharma Polska – przebadano blisko 500 osób

Firma farmaceutyczna Angelini Pharma Polska zakończyła bezpłatne badania spirometryczne w ramach akcji społecznej, przeprowadzając je w pięciu polskich miastach. W wieku od 20 do 86 lat przebadano aż 492 pacjentów. Ponad 20% z nich wymagało pilnej konsultacji lekarza pulmonologa i dalszej, szerszej diagnostyki. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Przesiewowe badania spirometryczne pozwalają na ocenę pojemności oraz objętości płuc i są pierwszym krokiem do ewentualnego wdrożenia leczenia i ograniczenia skutków choroby.

W pięciu miastach w Polsce odbyły się bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje z ekspertami w zakresie POChP, zorganizowane przez firmę Angelini Pharma Polska w drugiej połowie maja. Badania miały miejsce w Nowym Sączu, Rabce-Zdroju, Nowej Rudzie, Toruniu oraz Olsztynie. Spirometria jest kluczowym badaniem czynnościowym układu oddechowego, umożliwiającym obiektywną ocenę czynności płuc poprzez pomiar objętości powietrza wydychanego i wdychanego do płuc.

W ramach akcji „Przywracamy Oddech” przebadano 492 pacjentów, z których 65% miało wyniki w normie i nie wymagało dalszej konsultacji. Wyniki 14% pacjentów były doskonałe i nie wskazywały na żadne obciążenia w zakresie chorób płuc. Kobiety stanowiły aż 70% wszystkich pacjentów. Co piąty badany pacjent wymagał pilnej konsultacji lekarza pulmonologa i szerszej diagnostyki, co pokazuje, że problem związany z zaburzeniami czynności płuc może dotyczyć aż 20% Polaków. Profilaktyka jest zatem niezwykle istotna.

Dołącz do naszej akcji i podpisz petycję w sprawie bezpłatnych badań przesiewowych na choroby płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest problemem globalnym i narastającym. Szacuje się, że aż 75% chorych nie ma postawionej prawidłowej diagnozy, co uniemożliwia szybkie podjęcie leczenia. Firma Angelini Pharma Polska postanowiła zaangażować się w rozwiązanie tego problemu. Od ubiegłego roku prowadzi akcję, której celem jest promocja ogólnopolskiej petycji kierowanej do Ministerstwa Zdrowia w sprawie wdrożenia systemowych działań profilaktycznych. Dzięki nim zostałyby zniesione ograniczenia w dostępności do badań płuc, np. spirometrii. Dotychczas petycję do Ministerstwa Zdrowia w sprawie wprowadzenia programu wsparcia pacjentów rzucających palenie oraz powszechnych badań diagnozujących POChP podpisało ponad 1100 osób. Projekt ten można poprzeć, podpisując petycję na stronie: www.przywracamyoddech.pl/petycja.

Jak zapobiegać przyczynom POChP?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest nieuleczalna, ale możliwa do kontrolowania i spowalniania jej postępu. Najczęstszymi przyczynami POChP są palenie papierosów oraz długotrwałe narażenie na wdychanie zanieczyszczonego powietrza. Aby zapobiegać POChP, należy unikać palenia papierosów, ograniczać narażenie na zanieczyszczone powietrze i dbać o czystość środowiska.

80-90% przypadków POChP jest spowodowanych paleniem tytoniu, co oznacza, że rzucenie nałogu może znacząco poprawić rokowanie chorych. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ryzyko śmiertelności z powodu POChP jest aż 13-krotnie wyższe u palaczy niż u osób niepalących. Drugą przyczyną choroby jest zanieczyszczenie powietrza, a Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów o najgorszej jakości powietrza, co przekłada się na nawet 30 tys. zgonów rocznie.

W Polsce już dziś 2 miliony osób zostało zdiagnozowanych z chorobami. Badania przesiewowe wskazują, że nawet 5 milionów Polaków (20% dorosłej populacji) powinno być leczonych. Dlatego tak istotne jest zapewnienie dostępu do badań profilaktycznych, które pomogą wykryć chorobę we wczesnym stadium. Nie zwlekaj – podpisz już dziś petycję na www.przywracamyoddech.pl/petycja.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Możesz też być zainteresowany(a)

Zdrowie

W dobie kryzysów musimy zadbać o odporny i stabilny system ochrony zdrowia

„System ochrony zdrowia musi być odporny i stabilny. Wspierać się na solidnych filarach: gwarancjach finansowych, stabilnych kadrach, cyfryzacji, profilaktyce i
Zdrowie

Znamy już najlepszą studentkę położnictwa w Polsce

Centrum Medyczne „Żelazna” sp. z o.o. wraz z Polskim Towarzystwem Położnych zorganizowało II edycję konkursu „Położna Przyszłości – Ogólnopolska Olimpiada
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ