Trzy projekty: Centrum Edukacji Ekologicznej „Natura i Ludzie”, „Wildlife Undercover” i „Z pasji do przyrody”, otrzymały dofinansowanie z Unii Europejskiej oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w łącznej wysokości około 736 tysięcy złotych.
Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku uczestniczyło w różnych projektach, które otrzymały dofinansowanie, w tym w projekcie Unijnym Interreg IV-A Litwa – Polska, którego termin realizacji to 2025 r. W ramach tego projektu prowadzony jest program „Natura i Ludzie”, mający na celu zwiększenie wiedzy na temat zielonej infrastruktury i ochrony przyrody dla społeczeństw Litwy i Polski. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach celu „Europejska współpraca terytorialna na lata 2021-2027″.
Kwota dotacji wynosi 63 756 euro, co przekłada się na około 274 000 złotych.
Priorytetem tego projektu jest promowanie dobrostanu środowiska, wzmocnienie zarządzania kryzysowego, ochrona przyrody i różnorodności biologicznej, zwłaszcza w obszarach miejskich, oraz redukcja wszelkich form zanieczyszczeń. W ramach projektu CEE planuje przeprowadzenie wykładu dla mieszkańców Ełku na temat chrobotka reniferowego, warsztatów tworzenia obrazów z mchu chrobotka, zajęć projektowania ogrodów przydomowych oraz stworzenia wysp hydrofitowych. Nowością projektu będzie połączenie edukacji o ochronie środowiska z praktycznym wykorzystaniem i zaangażowaniem uczestników poprzez realizację warsztatów oraz stworzenie ekspozycji.
Projekt „Wildlife Undercover” ma na celu wzmocnienie współpracy partnerskiej między Polską a Litwą w obszarze rozwoju zrównoważonej turystyki i edukacji ekologicznej na obszarze transgranicznym. Program jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach celu „Europejska współpraca terytorialna na lata 2021-2027”.
Kwota dotacji: 79 543,80 euro – co odpowiada około 342 000 zł
DZIAŁANIA CEE w ramach projektu :
– Utworzenie Modułu ukształtowania terenu Pojezierza Ełckiego (interaktywnego, mobilnego)
– Budowanie kompetencji przewodników i wykładowców działań TURYSTYCZNYCH
– Wizyty w celu wymiany doświadczeń LT-PL dla uzyskania najlepszych praktyk i innowacyjnych przykładów przyciągania gości.
– Wizyta zespołu LT do PL na temat prowadzenia lekcji przyrody i oprowadzania dla różnych grup docelowych i wiekowych, w tym wycieczka koleją wąskotorową (dzień 1) i wędrówka piesza po bezdrożach (dzień 2).
– Organizacja wspólnych zajęć przyrodniczych/warsztatów/wizyt dla dzieci LT+PL (13-17 lat) w celu zapoznania się z walorami przyrodniczymi za granicą. LT do PL.
– Opracowanie wspólnego szlaku turystycznego LT-PL w oparciu o konkretne gatunki chronione (mapa, opis obiektów, wydruk + do pobrania ze strony internetowej + aplikacja webmapowa).
Nowością w projekcie jest innowacyjne podejście do usługi przewodnickiej, które ma na celu przedstawienie walorów przyrodniczych Ełku dla mieszkańców oraz turystów, dzięki wizycie studyjnej przewodników oraz młodzieży z LT i PL.
Projekt „Z pasji do przyrody” – Realizacja projektu ze środków publicznych z WFOŚiGW w Olsztynie – planowany termin – 2025-2026 r.
Kwoty pozyskane na projekt:
– WFOŚiGW w Olsztynie: 120 540,94 zł
– Wkład własny Centrum Edukacji Ekologicznej: 16 800 zł
Jednym z rozwiązań promocji zagadnień gospodarki niskoemisyjnej, zaplanowanych w projekcie, jest organizacja wydarzeń takich jak Dzień Ziemi, Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, konkurs Mój Zielnik, Marsz Niepodległości, Pieszo przez obszary chronione, spot reklamowy, Sprzątanie świata, stacja naprawy rowerów z parkingiem rowerowym, wyjazdowe rajdy rowerowe, zakup materiałów na potrzeby projektów edukacyjnych, zakup wyposażenia turystycznego oraz Bożonarodzeniowy spływ kajakowy.
Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl