Społeczeństwo

Warmińsko-mazurskie negocjuje unijne wsparcie regionalnych projektów

„Wiele udało się uzgodnić, ale są różnice, o które musimy dla regionu powalczyć. Intensywne rozmowy, w merytorycznej i przyjaznej atmosferze, trwały siedem godzin. Większość kwestii uzgodniono pozytywnie, część pod pewnymi warunkami, które przyjmie zarząd województwa” – poinformował marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Obok kwestii dofinansowania regionalnych projektów strategicznych i priorytetowych, negocjowano także kształt Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027. Na projekty strategiczne w regionie zaplanowano 480 mln euro. Mają zostać przeznaczone m.in. na Centrum Urazowe przy Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie, Północne Centrum Psychiatrii Dziecięcej w Ameryce, rozwój Ekonomicznej Strefy Awiacji przy lotnisku w Szymanach, modernizację Olsztyńskiego Planetarium, Europejskie Centrum Copernicus we Fromborku, Szlak Kulturowy Kanału Elbląskiego, rozwój Szlaku Kopernikowskiego, parki krajobrazowe, budowę nowego przebiegu ul. Bałtyckiej w Olsztynie, poprawę dostępności komunikacyjnej subregionu EGO czy Port Morski w Elblągu.

„Największe rozbieżności budzi kwestia projektu Port Morski w Elblągu. Tu strony pozostały przy swoich odmiennych stanowiskach. Ustaliliśmy, że potrzeba w tym zakresie rozmów na wyższym szczeblu. W dodatkowym uzgodnieniu pozostają również kwestie inwestycji w obszarach Wielkich Jezior Mazurskich i Kanału Elbląskiego” – relacjonował Brzezin przebieg spotkania z przedstawicielami KE.

Ustalono, że 24 października negocjacje zostaną sfinalizowane.

W całej perspektywie finansowej 2021-2027 Warmia i Mazury może liczyć na 1,789 mld euro z unijnych środków; 72,6 proc. w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i 27,4 proc. – z Europejskiego Funduszu Społecznego. Z podziału tematycznego wynika, że najwięcej unijnych pieniędzy trafi na cele ochrony klimatu (438 mln euro) i projekty związane z ochroną środowiska (431 mln euro).

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Możesz też być zainteresowany(a)

Społeczeństwo

Polregio – ponad 120 tys. uchodźców przewiezionych w 3 tygodnie

Do zabezpieczenia tych połączeń przewoźnik praktycznie z dnia na dzień wydzielił rezerwę taborową, liczącą ponad 20 składów wraz z załogami.
Społeczeństwo

MON: Wojsko Polskie ćwiczy z sojusznikami (komunikat)

MON informuje: 25 marca (piątek) o godz. 9.40 w Siemianówce (woj. podlaskie), Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej będzie obserwował ćwiczenie
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ