Technologia i nauka

Randki, Konkurs i Kongres – działania polskich popularyzatorów nauki

Projekt „Szkolenia Ars-Mollis, Szybkie Randki Naukowo-Dziennikarskie oraz Kongres Nauka i Media 2022” to spotkanie naukowców i dziennikarzy w 8 ośrodkach akademickich na terenie całej Polski, które nazywane jest żartobliwie „Szybkimi Randkami”. Projekt Rzecznicy Nauki służy inicjowaniu i wzmacnianiu współpracy pomiędzy naukowcami i dziennikarzami. Zwieńczeniem szkoleń był Kongres Nauka i Media 2022.

W poniedziałek 05 grudnia 2022 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbył się KONGRES NAUKA I MEDIA 2022 zorganizowany przez Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki. Partnerem Kongresu było Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 70 uczestników – naukowców, dziennikarzy i pijarowców.

Kongres rozpoczął się od wykładu dr. hab. Piotra Welka z warszawskiej ASP, który odkrył przed uczestnikami kilka tajemnic języka komunikacji wizualnej i tego, jak można łączyć naukę, ze sztuką.

Wydarzeniem centralnym Kongresu był pierwszy konkurs na RZECZNIKA NAUKI 2022. Na scenie stanęło 10 finalistów, którzy mieli 5 minut, aby w ciekawy, przystępny i zrozumiały sposób opowiedzieć o swoich badaniach. Prezentacje oceniało wyjątkowe jury w składzie dr hab. Jacek Wasilewski z Katedry Antropologii Mediów Uniwersytetu Warszawskiego, red. Stanisław Wryk wieloletni reporter „Wydarzeń” Telewizji Polsat oraz wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Łukasz Nowicki aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, lektor i prezenter telewizyjny.

Jury zwracało szczególną uwagę na jasność przekazu oraz charyzmę i atrakcyjność wystąpienia.

„Misja BBC jest bardzo prosta. Ma na celu informować, edukować i dostarczać rozrywki – tego dziś szukaliśmy w najlepszym wystąpieniu” – powiedział podczas ogłoszenia wyników Stanisław Wryk.

Nagrodę główną w konkursie ufundował partner społeczny projektu spółka Enea Nowa Energia.

RZECZNIKIEM NAUKI 2022 została dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, której wystąpienie dotyczyło roślinnych polimerów i ich zastosowania w tworzeniu ekologicznych opakowań spożywczych.

„Zwycięzca konkursu przez rok będzie pod opieką mentorignową Stowarzyszenia, wspierany we wszelkich aktywnościach, jakie podejmie. Stowarzyszenie dołoży także wszelkich starań, aby stworzyć, jak najwięcej okazji do praktykowania swoich umiejętności popularyzatorskich” – zapewnia koordynatorka i pomysłodawczyni konkursu – dr Monika A. Koperska.

Dwa wyróżnienia trafiły do:

1. Jagody Czajkowskiej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurski w Olsztynie za wystąpienie „Niech mocz będzie z Wami”.

2. Natalii Kartawik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za podróż w korony drzew w poszukiwaniu grzybów.

Została też wręczona NAGRODA PUBLICZNOŚCI, która trafiła do wyróżnionej Jagody Czajkowskiej.

Film: https://www.youtube.com/watch?v=VciU9MMbYeU

Ostatnią częścią Kongresu były warsztaty prowadzone przez Zuzannę Podgórską, Monikę A. Koperską i Małgorzatę Krokowską-Paluszak ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Uczestnicy warsztatów pracowali nad jednym z punktów Manifestu Popularyzatora Nauki, czyli nad tym, jak powinny wyglądać szkolenia medialne i systemowe dla naukowców i dziennikarzy i jak znaleźć na nie finansowanie. Wyniki prac, czyli rozszerzenie Manifestu Popularyzatora Nauki można znaleźć w załączniku PDF.

To był dzień budowania mostów między nauką a mediami. To był dzień pełen wyjątkowo inspirujących wydarzeń.

A wszystko to udało się dzięki współfinansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki, Fundacji Orlen oraz spółki Enea Nowa Energia.

Źródło informacji: Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki

 


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Możesz też być zainteresowany(a)

Technologia i nauka

Nowy raport FPPE pokazuje, jak mądrze rozwijać miejską infrastrukturę ładowania dla pojazdów elektrycznych

Raport pokazuje 3 różne modele rozwoju infrastruktury ładowania aut elektrycznych, to podstawa do analizy czy wybrane strategie rozwoju infrastruktury przyjmą
Technologia i nauka

Karma z owadów ratunkiem dla uczulonych psów

DOWÓD NA HIPOALERGICZNOŚĆ OWADÓW – WEWNĄTRZ ORGANIZMU PSÓW „Chcemy, żeby karma na bazie mącznika młynarka była typową karmą weterynaryjną, która
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ