Społeczeństwo

Wojewódzkie Inspektoraty Transportu Drogowego wyposażone w nowoczesne furgony

Ministerstwo Infrastruktury informuje o wzroście inwestycji w nowoczesny sprzęt. 10 specjalistycznych furgonów zostało przekazanych siedmiu Wojewódzkim Inspektoratom Transportu Drogowego (WITD). Każda jednostka otrzymała dwa pojazdy do monitorowania przestrzegania przepisów drogowych. Wśród nich znalazły się wagi, testery diagnostyczne, sonometry, dymomierze oraz kamera endoskopowa. Wsparcie trafiło do m.in. Krakowa, Radomia, Katowic, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Rzeszowa i Poznania.

Inspektorzy mogą wykorzystać nowoczesne radiowozy i specjalistyczny sprzęt kontrolny do kompleksowej analizy pojazdów ciężarowych jadących po drogach, dzięki czemu procedura kontroli jest bardziej efektywna i szybsza.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że nowoczesny sprzęt kontrolny i technologie umożliwiające inspektorom bardziej skuteczną walkę z szeregiem niepożądanych zjawisk, takich jak niesprawne, niebezpieczne pojazdy, zanieczyszczanie środowiska naturalnego czy przeciążanie pojazdów, są niezwykle ważnym wsparciem. Poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz zapewnienie uczciwej konkurencji w przewozach drogowych to kolejne korzyści wynikające z wykorzystania tego rodzaju nowoczesnych narzędzi.

Furgony Inspekcji Transportu Drogowego wyposażone są w najnowocześniejsze urządzenia diagnostyczne i pomiarowe, w tym testery diagnostyczne, dymomierze, sonometry, laserowe pirometry, przymiary, wagi samochodowe, kamery endoskopowe i laptopy z oprogramowaniem specjalistycznym. Ponadto mają one sprzęt do zabezpieczenia miejsca wypadków oraz udzielania pomocy przedmedycznej, a także alkomaty.

Wspomniany sprzęt pozwala na wykonanie szczegółowej i precyzyjnej kontroli pojazdów, zarówno pod względem technicznym, jak i bezpieczeństwa. Może także służyć do oceny przestrzegania przepisów dotyczących transportu drogowego, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Furgony Inspekcji Transportu Drogowego są wyposażone w innowacyjny sprzęt, który umożliwia dokładną i wszechstronną kontrolę pojazdów, a także poprawę ich bezpieczeństwa. Dzięki szerokiemu zakresowi urządzeń diagnostycznych i pomiarowych, które znajdują się na wyposażeniu furgonów, możliwe jest wykonywanie skrupulatnych kontroli i weryfikacji przestrzegania przepisów dotyczących transportu drogowego.

Inspekcja Transportu Drogowego wzbogaciła swój potencjał dzięki realizacji projektu, którego budżet wyniósł ponad 66,7 mln zł. Wyposażenie, w tym nowe furgony, zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej, które pochodziły z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Od kilku lat WITD z powodzeniem wyposaża się w wysokiej jakości zestawy do kontroli pojazdów i tachografów – do tej pory do centrali trafiło już 64 sztuk. Ponadto, w ostatnich miesiącach zamówiono i właśnie finalizowane są dostawy 16 mobilnych jednostek diagnostycznych. Już teraz korzystają z nich WITD w Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Radomiu, Krakowie, Olsztynie, Lublinie, Szczecinie, Gdańsku, Białymstoku, Kielcach, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, a niedługo także WITD w Bydgoszczy, Wrocławiu i Katowicach.

W 2022 roku inspektorzy ITD skontrolowali blisko 164 tys. pojazdów, w tym autokary i ciężarówki. Z 98 tys. stwierdzonych naruszeń, najpowszechniejsze dotyczyły nieprzestrzegania limitów czasu pracy (44 proc.) oraz niewłaściwego użycia tachografów (39 proc.). Ponadto 8 proc. stanowiły uchybienia w zakresie posiadania odpowiednich licencji, zaświadczeń o wykonywaniu przewozów niezarobkowych lub dokumentacji kierowców.

UWAGA: PAP SA nie odpowiada za zmiany jakiekolwiek w treści komunikatów publikowanych w serwisie. Odpowiedzialność za treść tych komunikatów zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, ponosi ich nadawca. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Możesz też być zainteresowany(a)

Społeczeństwo

Polregio – ponad 120 tys. uchodźców przewiezionych w 3 tygodnie

Do zabezpieczenia tych połączeń przewoźnik praktycznie z dnia na dzień wydzielił rezerwę taborową, liczącą ponad 20 składów wraz z załogami.
Społeczeństwo

MON: Wojsko Polskie ćwiczy z sojusznikami (komunikat)

MON informuje: 25 marca (piątek) o godz. 9.40 w Siemianówce (woj. podlaskie), Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej będzie obserwował ćwiczenie
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ