Technologia i nauka

Geny człowieka nie dają rady: Dlaczego nasza dieta wpływa na nasze zdrowie?

Prof. Carsten Carlberg twierdzi, że w ciągu ostatnich 50 lat tryb życia człowieka uległ radykalnej zmianie, a organizm ludzki nie był w stanie dostosować się do tych zmian. W wyniku tego występuje wiele chorób, które są rezultatem niezdrowego stylu życia, a ludzki genom nie był w stanie dostosować się tak szybko, jak ewoluowało środowisko.

„Nasz los jest jednak w naszych rękach – epigenetyka w większości zależy od tego, co dobrego (lub złego) robimy dla naszego organizmu. Na występowanie tych chorób wpływa wiele czynników środowiskowych, również nasza dieta, dlatego jeśli tylko będziemy dbali o nasze zdrowie, możemy zminimalizować ryzyko” – podkreślił prof. Carsten Carlberg, lider grupy naukowej zajmującej się nutrigenomiką w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Nutrigenomika wkracza w erę ewolucji. Ostatnio opublikowany artykuł w czasopiśmie „Redox Biology” (https://doi.org/10.1016/j.redox.2023.102656) omawia, jak ta nowa dziedzina wiedzy może wpłynąć na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Nutrigenomika pozwala na lepsze zrozumienie związków między żywnością a zdrowiem. Artykuł w „Redox Biology” (https://doi.org/10.1016/j.redox.2023.102656) zaprezentował nowe zaawansowane badania, które mogą mieć duży wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Nutrigenomika zwraca uwagę na znaczenie interakcji między żywnością a ludzkim genomem. Jest to nauka, która związana jest z zachowaniem zdrowia i chorobami, a także z procesem starzenia się. Badania wykazują, że właściwe odżywianie może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób. Nutrigenomika może stanowić ważne narzędzie w zapobieganiu, leczeniu i wczesnego wykrywaniu chorób związanych z żywieniem.

Aby utrzymać homeostazę, dieta ma znaczący wpływ na reakcje metaboliczne zachodzące w organizmie. Zmiany w składnikach odżywczych, takich jak proteiny, węglowodany i tłuszcze, wpływają na zmiany w ekspresji genów w narządach metabolicznych i w mózgu. W konsekwencji, właściwe żywienie pomaga w regulacji funkcji narządów, a także chroni przed powstaniem chorób cywilizacyjnych.

Pewna grupa naukowców odkryła, że genom ludzki nie dostosował się do współczesnych trendów żywieniowych. Badacze sugerują, że wyniki tego odkrycia mogą być kluczem do lepszego zrozumienia zdrowia i chorób cywilizacyjnych.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Możesz też być zainteresowany(a)

Technologia i nauka

Nowy raport FPPE pokazuje, jak mądrze rozwijać miejską infrastrukturę ładowania dla pojazdów elektrycznych

Raport pokazuje 3 różne modele rozwoju infrastruktury ładowania aut elektrycznych, to podstawa do analizy czy wybrane strategie rozwoju infrastruktury przyjmą
Technologia i nauka

Karma z owadów ratunkiem dla uczulonych psów

DOWÓD NA HIPOALERGICZNOŚĆ OWADÓW – WEWNĄTRZ ORGANIZMU PSÓW „Chcemy, żeby karma na bazie mącznika młynarka była typową karmą weterynaryjną, która
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ