Technologia i nauka

Odkrycie skarbu XIV-wiecznych monet w „warmińskich Pompejach

Archeolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego odkryli imponujący depozyt złożony z około 150 XIV-wiecznych brakteatów, a także głowicę średniowiecznego miecza i inne militaria przy wykopaliskach w Barczewku pod Olsztynem.

Zgliszcza miejscowości Wartberg, zniszczonej przez litewskich książąt w 1354 r., są dla archeologów jak kapsuła czasu, zawierająca bezcenne informacje na temat pierwszych dziejów Warmii. Miejsce to zyskało miano „warmińskich Pompejów”, ponieważ od tamtego czasu nie było odbudowywane ani ponownie zasiedlane, a zgliszcza pozostały w nienaruszonej formie przez stulecia.

Dr Arkadiusz Koperkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego poinformował PAP, że wśród odkryć tegorocznych znajduje się depozyt monet złożony z 150 brakteatów – jednostronnych monet wykonanych z cienkiej srebrnej blaszki.

„Zespół składa się z tzw. fenigów brakteatowych, których wartość materialna nie była wielka. Jest cenny, ponieważ zawiera prawdopodobnie wszystkie rodzaje drobnych monet, które w poł. XIV w znajdowały się w obiegu na Warmii” – powiedział archeolog.

Podczas archeologicznych wykopalisk w Warmińskich Pompejach odkryto skarb złożony z XIV-wiecznych monet. Odkrycie to, które miało miejsce w sierpniu 2020 r., jest jednym z największych odkryć archeologicznych w Polsce w ostatnich latach.

Badania wykazały, że skarb złożony jest z blisko 300 monet, większość z nich pochodzi z czasów krzyżackich. Archeolodzy odkryli również ponad 20 sztuk monet z XVII i XVIII wieku. Wszystkie monety zostały poddane restaurowi i zostaną wystawione w Muzeum Warmińskim w Olsztynie.

Skarb monet z XIV wieku jest jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych w Polsce w ostatnim czasie. Oprócz złożonej liczby starych monet, odkrycie to pozwoliło badaczom na zgłębienie historii Warmii oraz dowiedzieć się więcej o dawnych mieszkańcach tego regionu.

Archaeologowie starają się teraz ustalić, jak monety trafiły do tego miejsca. Wierzą, że skarb może stanowić dowód na obecność handlarzy lub wędrowców w pobliskim mieście w czasach krzyżackich. Być może odkrycie to doprowadzi do odkrycia nowych informacji na temat dawnych mieszkańców Warmii.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Możesz też być zainteresowany(a)

Technologia i nauka

Nowy raport FPPE pokazuje, jak mądrze rozwijać miejską infrastrukturę ładowania dla pojazdów elektrycznych

Raport pokazuje 3 różne modele rozwoju infrastruktury ładowania aut elektrycznych, to podstawa do analizy czy wybrane strategie rozwoju infrastruktury przyjmą
Technologia i nauka

Karma z owadów ratunkiem dla uczulonych psów

DOWÓD NA HIPOALERGICZNOŚĆ OWADÓW – WEWNĄTRZ ORGANIZMU PSÓW „Chcemy, żeby karma na bazie mącznika młynarka była typową karmą weterynaryjną, która
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ