Technologia i nauka

Jesiotr w Drawie – nowe nadzieje dla odtworzenia populacji

Ponad 5 tys. młodych jesiotrów bałtyckich zostało wypuszczonych jesienią do Drawy przez pracowników Drawieńskiego Parku Narodowego wraz z kolegami z Niemiec. To ważny krok w kierunku odtworzenia populacji tego gatunku ryby, który wcześniej uważany był za wymarły.

Drawieński Park Narodowy ogłosił, że wpuszczony do Drawy narybek pochodzi z rzeki Saint John w Ameryce Północnej. 724-kilometrowa rzeka, leżąca w Appalachach, jest domem dla jesiotrów ostronosów (Acipenser oxyrinchus), które są zbliżone genetycznie do bałtyckiego jesiotra, który wymarł wiele lat temu.

Drawieński Park Narodowy współpracuje z wieloma instytucjami, w tym Instytutem Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza – Państwowym Instytutem Badawczym w Olsztynie, niemieckim Instytutem Ekologii Wód Słodkich IGB oraz Rybactwem Śródlądowym im. Leibniza w Berlinie (Leibniz-Institut für Gewässerökologie und Binnenfischerei – IGB). Ich celem jest odtworzenie populacji jesiotra ostronosego w zlewni Morza Bałtyckiego, bez konieczności prowadzenia jego hodowli.

Dzięki współpracy polskich i niemieckich instytutów DPN mógł pod koniec października br. zrealizować działanie ochrony czynnej, jakim jest właśnie zarybianie jesiotrem bałtyckim rzeki Drawy. „Pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego wraz z kolegami z Niemiec wpuścili do środowiska naturalnego 5000 osobników narybku jesiotrów bałtyckich mając nadzieję, iż część z nich dotrwa do okresu dorosłości, odbędzie tarło i przekaże w ten sposób geny następnym pokoleniem” – poinformował DPN.

Naukowcy z Polskiego Ośrodka Badań i Rozwoju Rybactwa Morskiego w Gdyni wpuszczali narybki jesiotra do rzeki Drawy. Była to część projektu, którego celem jest odtworzenie populacji jesiotrów w tej części rzeki. Wpuszczono 5 tysięcy osobników.

Wyjątkowa akcja odtworzenia populacji jesiotra na Drawie ma na celu zapewnienie zrównoważonego łowiska. Młode osobniki, które wpuszczono do rzeki, mają szanse stać się dorosłymi rybami, które będą mogły zostać złowione przez rybaków.

Projekt odtworzenia populacji jesiotra w Drawie jest ważnym krokiem w kierunku ochrony tego gatunku. Wprowadzenie 5 tysięcy młodych osobników do rzeki ma szansę zwiększyć znacząco liczbę dorosłych ryb w przyszłości. Dzięki temu, łowisko będzie mogło cieszyć się zrównoważoną populacją jesiotrów.

Zespół naukowców z Polskiego Ośrodka Badań i Rozwoju Rybactwa Morskiego w Gdyni podjął się ambitnego zadania odtworzenia populacji jesiotra na Drawie. Wprowadzenie 5 tysięcy osobników młodego pokolenia może przyczynić się do ochrony tego gatunku i zapewnienia zrównoważonego łowiska.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Możesz też być zainteresowany(a)

Technologia i nauka

Nowy raport FPPE pokazuje, jak mądrze rozwijać miejską infrastrukturę ładowania dla pojazdów elektrycznych

Raport pokazuje 3 różne modele rozwoju infrastruktury ładowania aut elektrycznych, to podstawa do analizy czy wybrane strategie rozwoju infrastruktury przyjmą
Technologia i nauka

Karma z owadów ratunkiem dla uczulonych psów

DOWÓD NA HIPOALERGICZNOŚĆ OWADÓW – WEWNĄTRZ ORGANIZMU PSÓW „Chcemy, żeby karma na bazie mącznika młynarka była typową karmą weterynaryjną, która
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ