Technologia i nauka

MC: Polscy pionierzy AI będą doradzać Ministerstwu Cyfryzacji (komunikat)

Obraz „Pokój dziecinny” autorstwa Rafała Olbińskiego (1999 r.) jest dostępny w formie cyfrowego tokenu NFT na aukcji na rzecz 32. Finału WOŚP. Jest to pierwsze dzieło artysty w formie NFT, a także pierwsze i jedyne w swoim rodzaju. Inni artyści, takie jak Sabina Maria Grzyb, Marcin Mikołajczak i Szymon Chwalisz, również udostępnili swoje prace w postaci tokenów NFT. Kolekcję tę przygotowała firma SmartVerum, specjalizująca się w kompleksowych i bezpiecznych rozwiązaniach dla artystów i kolekcjonerów zainteresowanych sztuką cyfrową.

Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza powołanie zespołu doradczego PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski, który będzie zajmował się rekomendacjami dotyczącymi wykorzystania AI do usprawnienia obszarów działania państwa. Zespół ten składa się z topowych naukowców, przedsiębiorców i programistów, którzy odnieśli światowe sukcesy w dziedzinie sztucznej inteligencji, i będzie na stałe współpracował z Ministerstwem Cyfryzacji. Inicjatorem PL/AI jest Miron Mironiuk, a do zespołu dołączyli także: Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Kamila Staryga, Marek Cygan, Tomasz Czajka, Łukasz Kidziński i Karol Kurach.

Sztuczna inteligencja może przyczynić się do usprawnienia działań w administracji publicznej, co może prowadzić do wzrostu efektywności. Wprowadzenie AI może być również szansą na rozwój gospodarczy Polski, szczególnie z uwagi na aktywną rolę polskich przedsiębiorców, naukowców i informatyków w światowej rewolucji związanej z sztuczną inteligencją.

Zespół doradczy PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski składa się z doświadczonych specjalistów, którzy zdobyli swoje kwalifikacje na renomowanych uczelniach i w czołowych firmach technologicznych. Ich celem jest przyspieszenie rewolucji technologicznej w Polsce poprzez bezinteresowne zaangażowanie i współpracę z ekspertami z administracji.

Krzysztof Gawkowski, Wicepremier, Minister Cyfryzacji, ogłosił dziś inicjatywę ważnego projektu, który cieszy się wsparciem grupy ekspertów z udokumentowanymi sukcesami w dziedzinie rozwoju sztucznej inteligencji. Zaproszenie do udziału w projekcie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych. Wspólnymi siłami chcemy wykorzystać AI do ulepszenia działań administracyjnych oraz poprawy życia Polaków. Praca w ramach projektu stanowi jeden z elementów naszych działań związanych z wykorzystaniem tej technologii, wsparciem dla jej twórców oraz odpowiednią legislacją. Priorytetem jest wzmacnianie wykorzystania sztucznej inteligencji i wspieranie jej rozwijania.

Miron Mironiuk, założyciel i CEO Cosmose AI, jest pomysłodawcą zespołu, który we wrześniu ub.r. uruchomił pilotażowy program nauczania programowania w szkołach podstawowych pod nazwą „Programowanie = Nasz Drugi Język”, pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Zespół, wraz ze wsparciem ekspertów, jest kluczowym elementem strategii Polska Top10. Do zespołu dołączyli także Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Kamila Staryga, Marek Cygan, Tomasz Czajka, Karol Kurach oraz Łukasz Kidziński.

Grupa inicjatorów ustaliła 10 obszarów, w których sztuczna inteligencja może realnie i mierzalnie usprawnić działanie państwa, takie jak bezpieczeństwo, edukacja, zdrowie publiczne, skuteczność państwa oraz rozwój. Zespół będzie przygotowywać rekomendacje i przekazywać wiedzę praktyków sztucznej inteligencji administracji rządowej.

120 lat temu Stany Zjednoczone wyprzedziły Wielką Brytanię dzięki wynalezieniu elektryczności, a teraz Polska ma szansę stać się jednym z 10 najbogatszych krajów na świecie dzięki rewolucji sztucznej inteligencji – twierdzi Miron Mironiuk, przewodniczący zespołu. Razem z polskimi ekspertami chcą wykorzystać swoją wiedzę w wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, aby pomóc Polsce w skoku rozwojowym. Jako przedstawiciele biznesu, nauki i programowania widzą ogromną szansę dla Polski i apelują o wsparcie w tym ambitnym projekcie. Mimo że pracują na co dzień w różnych miejscach na świecie, teraz chcą oddać swoją wiedzę Polsce, która potrzebuje wsparcia w obszarze sztucznej inteligencji.

Nasz zespół pracuje pro bono, stosując najwyższe standardy etyczne, aby opracować konkretne propozycje rozwiązań i narzędzi, które skutecznie rozwiążą problemy w starannie wybranych obszarach. Priorytetem jest wybór działań, które sensownie wpisują się w cały system zarządzania państwem, interes obywateli i wzrost PKB. Nasze propozycje muszą być wykonalne technologicznie i finansowo, a także mierzalne pod względem czasu i efektywności.– Jesteśmy programistami i przedsiębiorcami, zależy nam na efektywnej pracy i widocznych rezultatach. Rozumiemy, że system nie jest idealny, dlatego dużym wyzwaniem będzie np. stopień cyfryzacji i digitalizacji danych w różnych sektorach działalności państwa, takich jak sądy, urzędy i służba zdrowia. Aby sztuczna inteligencja mogła w ogóle pomóc, konieczne jest najpierw zinformatyzowanie danych i dokumentów. Po pierwszych rundach konsultacji widzimy, że możemy wyznaczyć obszary pilotażowe, gdzie spełnione zostaną kryteria technologiczne, organizacyjne i finansowe, a sztuczna inteligencja będzie działać sprawnie. – mówi Kamila Staryga. – Dodajemy, że jesteśmy gotowi podjąć to wyzwanie.

Specjaliści przewidują, że wprowadzenie sztucznej inteligencji będzie miało trzy główne efekty. Po pierwsze, przyspieszy analizę danych, co umożliwi szybsze podejmowanie prostych decyzji formalnych, takich jak obsługa obywateli. Po drugie, pozwoli na uporządkowanie niejasnych przepisów, co zaoszczędzi czas urzędników i obywateli. Po trzecie, umożliwi strategiczne planowanie zarządzania państwem poprzez szybkie wnioskowanie na podstawie danych demograficznych i trendów. Ważnym aspektem jest także kwestia cyberbezpieczeństwa.

Proces wyboru obszarów do zastosowania sztucznej inteligencji odbył się w dwóch etapach. Eksperci najpierw wytypowali 50 propozycji rozwiązań opartych na swojej wiedzy sektorowej i doświadczeniach z innych krajów. Następnie pomysły te zostały skonsultowane z przedstawicielami rządu i ekspertami branżowymi, co pozwoliło wyłonić 10 projektów do realizacji.

Jeśli masz pomysł na rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji, możesz zgłosić go poprzez stronę internetową zespołu PL/AI. Chcemy rozwijać innowacje we współpracy z społecznością.

Projekty, które podlegają szczegółowej analizie, zostaną przedstawione Ministrowi Cyfryzacji, Krzysztofowi Gawkowskiemu, w formie praktycznych rekomendacji.

Polski zespół marzeń technologicznych

W skład zespołu doradczego PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski wchodzą Polacy, którzy należą do światowej czołówki ekspertów rewolucji AI:

Agnieszka Mikołajczyk-Bareła

Pochodząca z Barczewa, obecnie mieszkająca w Trójmieście, gdzie pracuje jako Senior AI Engineer rozwijająca duże modele językowe w Chaptr. Wcześniej, jako NLP Team Leader w Voicelab.AI, prowadziła zespół, który stworzył rozwiązanie TRURL. Aktywnie zaangażowana w środowisku naukowym, prowadziła projekty HearAI, skupione na modelowaniu języka migowego, oraz projekt Detect Waste do detekcji śmieci w środowisku naturalnym, a także wspierała projekt „Susana” mający na celu wykrywanie i odczytywanie dat ważności produktów, aby pomóc niewidomym. Obroniła doktorat na Politechnice Gdańskiej z tematyki wykrywania i redukcji wpływu błędów i uprzedzeń w danych i modelach AI, będących fundamentalnymi aspektami etycznymi w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Kamila Staryga pochodzi z Skierniewic, obecnie mieszka w Dolinie Krzemowej. Zajmuje się przedsiębiorczością i zarządzaniem produktami, posiadając 15-letnie doświadczenie w dziedzinie innowacji. Specjalizuje się w zdrowiu kobiet oraz sztucznej inteligencji i jest współzałożycielką firmy Rita Health. Wcześniej pracowała nad inkubacją nowych produktów, koncentrując się na postępach w naukach biologicznych i technologicznych w Google X, ATAP i Flo Health.

Kamila Staryga to przedsiębiorczyni i menedżerka produktu, która pochodzi z Skierniewic, obecnie mieszka w Dolinie Krzemowej. Posiada 15-letnie doświadczenie w dziedzinie innowacji, specjalizując się w zdrowiu kobiet i sztucznej inteligencji. Jest współzałożycielką firmy Rita Health i wcześniej pracowała nad inkubacją nowych produktów, koncentrując się na postępach w naukach biologicznych i technologicznych w Google X, ATAP i Flo Health.

Marek Cygan pochodzi z Bydgoszczy i jest profesorem w Instytucie Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim. Tam kieruje nowo utworzoną grupą badawczą specjalizującą się w uczeniu robotów, uczeniu ze wzmocnieniem, widzeniu komputerowym i dużych modelach językowych. Oprócz tego jest współzałożycielem firmy Nomagic, start-upu dostarczającego inteligentne roboty do przenoszenia i umieszczania produktów w magazynach dla zastosowań intralogistycznych. Marek jest również mistrzem świata w programowaniu zespołowym ACM ICPC (2007).

Tomasz Czajka pochodzi z Stalowej Woli i jest programistą specjalizującym się w oprogramowaniu open source, algorytmach i sztucznej inteligencji. Jego doświadczenie obejmuje pracę nad optymalizacją infrastruktury centrów obliczeniowych dla Google oraz tworzenie oprogramowania nawigacyjnego i sterowania komputera załogowego pojazdu kosmicznego Crew Dragon firmy SpaceX. Ponadto, jest mistrzem świata w programowaniu zespołowym ACM ICPC (2003).

Karol Kurach, pochodzący z Błonia, obecnie mieszka w Zurichu i jest naukowcem specjalizującym się w głębokich sieciach neuronowych przez ponad 14 lat. Przez wiele lat pracował w Google w Zurychu oraz Cosmose AI, gdzie był współautorem i głównym inżynierem inteligentnych systemów wykorzystywanych wewnątrz Gmaila. Dodatkowo, jest współzałożycielem prestiżowego oddziału badawczego Google Brain w Zurychu oraz srebrnym medalistą mistrzostw świata w programowaniu zespołowym ACM ICPC (2010).

Łukasz Kidziński, naukowiec z Uniwersytetu Stanforda, urodzony w Brwinowie, jest ekspertem w dziedzinie bioinformatyki. Jego praca koncentruje się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do analizy danych z telefonów i smartwatchów w celu uzyskania istotnych informacji medycznych o pacjentach.

Jest założycielem Saliency AI, firmy bioinformatycznej, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatyzacji procesów związanych z obrazowaniem medycznym w badaniach klinicznych. W 2020 roku firma została wykupiona przez międzynarodową organizację badawczą Clario.

Miron Mironiuk, urodzony we Wrocławiu, obecnie mieszka w Singapurze. W 2014 roku założył firmę Cosmose AI, która specjalizuje się w sztucznej inteligencji w handlu na największych rynkach Azji. Jest silnym zwolennikiem społecznego zaangażowania biznesu i pracy na rzecz dobra ogółu. Podkreśla, jak wiele zawdzięcza polskim szkołom publicznym i jest inicjatorem programu „Programowanie = Nasz Drugi Język”, który zakłada powszechne nauczanie programowania podczas lekcji informatyki w szkołach podstawowych. Pilotaż programu rozpoczął się we wrześniu 2023 roku w Sycowie, Chełmie i Zduńskiej Woli.

Miron Mironiuk, urodzony we Wrocławiu, obecnie mieszka w Singapurze. W 2014 roku założył firmę Cosmose AI, która specjalizuje się w sztucznej inteligencji w handlu na największych rynkach Azji. Jest silnym zwolennikiem społecznego zaangażowania biznesu i pracy na rzecz dobra ogółu. Podkreśla, jak wiele zawdzięcza polskim szkołom publicznym i jest inicjatorem programu „Programowanie = Nasz Drugi Język”, który zakłada powszechne nauczanie programowania podczas lekcji informatyki w szkołach podstawowych. Pilotaż programu rozpoczął się we wrześniu 2023 roku w Sycowie, Chełmie i Zduńskiej Woli.

Członkowie zespołu ds. sztucznej inteligencji zdają sobie sprawę, że rozwój tej technologii ma również aspekty etyczne. Dlatego tworzone przez nich modele AI muszą być bezpieczne, odporne na różne warunki stosowania, bezstronne, zgodne z wartościami społecznymi i w pełni transparentne. Ponadto, należy uwzględnić możliwości nadużyć, takie jak wykorzystanie aplikacji do klonowania głosu przez przestępców do wyłudzeń.

Agnieszka Mikołajczyk-Bareła podkreśla, że odpowiedzialne podejście do sztucznej inteligencji wymaga opracowania odpowiednich rozwiązań prewencyjnych, aby zapobiec potencjalnym nadużyciom, takim jak wykorzystanie aplikacji AI przez przestępców. Tylko w ten sposób można zagwarantować etyczne i bezpieczne zastosowanie tej technologii.

W ciągu ostatnich lat Polska doświadczyła wielu cyberataków, w tym wycieku 50 tysięcy numerów PESEL w 2023 roku, za który hakerzy zażądali okupu. Zwiększenie roli sztucznej inteligencji może spowodować wzrost częstotliwości i skali tych ataków, dlatego państwo musi być przygotowane na tę ewentualność. Istotne jest także zapewnienie bezpieczeństwa dzieci w Internecie i ochrona ich przed negatywnym wpływem sztucznej inteligencji – mówi Tomasz Czajka o znaczeniu bezpieczeństwa w erze sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja ma potencjał zwiększenia długości życia i poprawy jakości opieki zdrowotnej, niezależnie od lokalizacji. Kluczowym pierwszym krokiem w wykorzystaniu AI w ochronie zdrowia jest inteligentne zbieranie i analizowanie zanonimizowanych danych. Algorytmy AI mogą analizować obrazy medyczne, takie jak rentgen, rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, w celu diagnozowania chorób nowotworowych i wspierania lekarzy w podejmowaniu decyzji klinicznych. Systemy sztucznej inteligencji oparte na tych algorytmach mogą dostarczać lekarzom opcje leczenia oparte na analizie dużej ilości literatury medycznej i danych anonimowych, a także umożliwiać zautomatyzowane umawianie wizyt i przeprowadzanie wywiadu medycznego. Warto rozważyć skoncentrowanie się na profilaktyce raka – zauważa Łukasz Kidziński w kontekście AI w ochronie zdrowia.

Według raportu PISA z 2023 roku, poziom umiejętności matematycznych, przyrodniczych i czytania polskich 15-latków, zwłaszcza w obszarach wiejskich, znacząco spadł w ostatnich latach. Polska spadła z trzeciego na ósme miejsce w Europie pod względem umiejętności matematycznych. Karol Kurach twierdzi, że nowe technologie i sztuczna inteligencja mogą pomóc zrównoważyć te różnice poprzez wprowadzenie innowacyjnych programów nauczania do szkół o słabszych wynikach.

Jeśli chcemy rozwijać najlepszych specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji w Polsce, musimy zainwestować w zasoby obliczeniowe, które są niezbędne do prowadzenia badań na najwyższym poziomie. Dlatego proponujemy budowę nowego klastra obliczeniowego, który będzie częścią szerszego programu wsparcia innowacji opartych o sztuczną inteligencję. Naszym celem jest zapewnienie polskim firmom zarówno wsparcia merytorycznego, jak i obliczeniowego, co umożliwi im osiągnięcie jakościowego skoku technologicznego – wyjaśnia Marek Cygan z AI dla Rozwoju.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez żadnych zmian redakcyjnych wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za treść, z zastrzeżeniem postanowień ustawy Prawo prasowe (art. 42 ust. 2). (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Możesz też być zainteresowany(a)

Technologia i nauka

Nowy raport FPPE pokazuje, jak mądrze rozwijać miejską infrastrukturę ładowania dla pojazdów elektrycznych

Raport pokazuje 3 różne modele rozwoju infrastruktury ładowania aut elektrycznych, to podstawa do analizy czy wybrane strategie rozwoju infrastruktury przyjmą
Technologia i nauka

Karma z owadów ratunkiem dla uczulonych psów

DOWÓD NA HIPOALERGICZNOŚĆ OWADÓW – WEWNĄTRZ ORGANIZMU PSÓW „Chcemy, żeby karma na bazie mącznika młynarka była typową karmą weterynaryjną, która
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ