Społeczeństwo

KPRM: Przywracamy 10 delegatur ABW w miastach wojewódzkich (komunikat)

– Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłasza, że od 1 lipca rozpoczynają swoją działalność delegatury. Decyzję o ich przywróceniu podjął premier Donald Tusk w marcu 2024 r., natomiast likwidację tych placówek w 2017 r. zarządziła ówczesna premier Beata Szydło. Dzisiaj premier wraz z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Koordynatorem ds. Służb Specjalnych Tomaszem Siemoniakiem wzięli udział w otwarciu delegatury w Rzeszowie, które jest jednym z najważniejszych miast na mapie bezpieczeństwa Polski.

Likwidacja delegatur za rządów PiS

W 2017 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował się na zamknięcie delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 10 miastach, co znacząco wpłynęło na funkcjonowanie Agencji i osłabiło kontrwywiad. Nawet po agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, nie podjęto decyzji o przywróceniu delegatur przynajmniej w pobliżu naszej wschodniej granicy.

„Ponieważ powody zrezygnowania z 10 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w tym w Rzeszowie, są dla mnie nieznane i niezrozumiałe, powiedział to Premier Donald Tusk.”

Skuteczność działań zależy głównie od funkcjonariuszy w terenie, którzy lepiej znają środowisko niż ci z centrali w Warszawie.

Minister Spraw Wewnętrznych Tomasz Siemoniak wyraził zdziwienie decyzjami podjętymi przez Beatę Szydło i jej współpracowników, które przyniosły niepowetowane straty w postaci odejścia funkcjonariuszy i zamknięcia wydziałów zamiejscowych.

Wzmocnienie obecności 10 delegatur ABW na terenie kraju

Polska, podobnie jak inne kraje Zachodu wspierające Ukrainę, jest celem agresywnych ataków ze strony wrogich państw, głównie Federacji Rosyjskiej i Białorusi.

„Stajemy w obliczu przeciwnika, który nie zna granic. Musimy przeciwstawić się temu rodzajowi zagrożeń, które wykorzystują wszelkie możliwe sposoby do destabilizacji i dezinformacji” – powiedział Minister Tomasz Siemoniak.

Od 1 lipca 2024 r. zgodnie z decyzją Premiera Donalda Tuska, delegatury ABW zostały przywrócone w miastach takich jak Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Olsztyn, Opole, Radom, Rzeszów, Szczecin, Wrocław i Zielona Góra. Rząd skupia się na naprawie błędów poprzedników poprzez odbudowę służb, które mają na celu przeciwdziałanie sabotażowi czy dywersji.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu otrzymują dodatkowe środki

100 milionów złotych zostało przekazane na wzmocnienie działań służb, zgodnie z zapowiedzią szefa rządu z maja.

Donald Tusk ogłosił, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu otrzymają dodatkowe środki finansowe w wysokości 100 milionów złotych, co ma na celu odbudowanie ich znaczenia i poprawę skuteczności działania.

Premier otrzymał informację o gotowości służb do działania.

Wyraził podziw dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która pracuje nieustannie dla bezpieczeństwa kraju i jego obywateli, nie szukając chwały czy zysku.

Szef rządu wyraził wdzięczność dla wszystkich, którzy poświęcają swój czas i ryzykują swoim życiem i zdrowiem, aby chronić codzienne życie Polek i Polaków.

Zmiany polityczne w Europie

Podczas konferencji w Rzeszowie Premier Donald Tusk skomentował również zmiany zachodzące po wyborach w poszczególnych państwach europejskich, przykładem mogą być niedawne wybory we Francji.

„Potrzebujemy spojrzeć na szerszy kontekst zmian politycznych, które obecnie zachodzą w Europie. Widzimy wyraźny wzrost radykalnych środowisk politycznych, zarówno skrajnie lewicowych, jak i skrajnie prawicowych, w kilku innych krajach Europy” – zaznaczył Donald Tusk.

Według premiera, Polska jest obecnie podziwiana za zdrowy rozsądek i racjonalne podejście do polityki, co stanowi przykład dla innych krajów.

Jego celem, wraz z koalicją rządzącą, jest ochrona Polski przed scenariuszem konfrontacji politycznej, który widoczny jest w niektórych państwach europejskich, pomiędzy radykalnymi i silnie ideologicznymi obozami politycznymi.

Przyszłość Europy, w tym Polski, będzie zależała od naszej zdolności do ochrony życia publicznego przed radykalizmem.

Donald Tusk podkreślił, że proponowana przez niego droga dla Polski ma opierać się na umiarze, zdrowym rozsądku i praktycznym podejściu, bez zaciekłości i ideologicznego zaślepienia.

Bezpieczeństwo nasze i europejskie opiera się na umiarze i zdrowym rozsądku.

Komunikaty publikowane przez serwis PAP są bez zmian w treści, zgodnie z dostarczoną formą przez nadawcę, który ponosi odpowiedzialność za ich treść (PAP).


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Możesz też być zainteresowany(a)

Społeczeństwo

Polregio – ponad 120 tys. uchodźców przewiezionych w 3 tygodnie

Do zabezpieczenia tych połączeń przewoźnik praktycznie z dnia na dzień wydzielił rezerwę taborową, liczącą ponad 20 składów wraz z załogami.
Społeczeństwo

MON: Wojsko Polskie ćwiczy z sojusznikami (komunikat)

MON informuje: 25 marca (piątek) o godz. 9.40 w Siemianówce (woj. podlaskie), Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej będzie obserwował ćwiczenie
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ