Społeczeństwo

Polska i Dania przechodzą od słów do czynów w przyspieszaniu transformacji energetycznej

Podczas pierwszej zagranicznej podróży po objęciu tronu, Król Fryderyk X odwiedził Polskę, podkreślając wspólne wartości i interesy gospodarcze obu krajów. Podczas tej wizyty podpisano wiele listów intencyjnych dotyczących inwestycji w zrównoważone rolnictwo, produkcję biogazu, elektrownie morskie oraz dekarbonizację warszawskiego metra, w ramach tzw. zielonej transformacji.

Podczas trzydniowej wizyty JKM Fryderyka X w Polsce, poza oficjalnymi spotkaniami z Prezydentem RP oraz marszałkami Sejmu i Senatu, szczególny nacisk kładziony jest na rozwój polsko-duńskich relacji biznesowych. Dowodem na to jest skład królewskiej delegacji, która obejmuje ministrowie odpowiedzialnych za resorty gospodarcze i klimatyczne, a także przedstawicieli blisko 40 największych duńskich firm technologicznych i energetycznych.

„Głównym celem mojej wizyty w Polsce jest pokazanie, jakich zmian możemy wspólnie dokonać, aby jak najlepiej wykorzystywać więcej odnawialnych źródeł energii, a także jak wpłynąć na odpowiedzialne sposoby produkcji oraz zachowania konsumenckie” – powiedział król Fryderyk X podczas inauguracyjnego przemówienia w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Monarcha zaznaczył, że relacje Polski i Danii mają długą historię współpracy dyplomatycznej, kulturalnej i gospodarczej. Podkreślił również, że odwiedził Polskę już w 2019 roku, będąc następcą tronu.

„Od tego czasu świat, który znaliśmy, bardzo się zmienił. Musimy mierzyć się z wieloma wyzwaniami związanymi z rosyjską agresją na Ukrainę, konfliktem na Bliskim Wschodzie czy wciąż pogłębiającym się kryzysem klimatycznym. Jednak w ich obliczu współpracujemy dziś bliżej niż kiedykolwiek w przeszłości” – ocenił.

Polska i Dania mają silne powiązania biznesowe, technologiczne i infrastrukturalne, które łączą je przez Bałtyk. W Polsce działa około 700 firm z kapitałem duńskim, a nasz kraj jest liderem w regionie pod względem wartości duńskich inwestycji. Projekt Baltic Pipe, kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jest wynikiem udanej współpracy pomiędzy Warszawą a Kopenhagą. Duńskie spółki odgrywają także istotną rolę w rozwoju polskich portów oraz energetyki odnawialnej, szczególnie związanej z offshore.

Współpraca Polski i Danii przez Bałtyk obejmuje szeroki zakres powiązań biznesowych, technologicznych i infrastrukturalnych. Polska jest ważnym miejscem inwestycji dla duńskich firm, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju portów oraz energetyki odnawialnej, zwłaszcza związaną z offshore. Projekt Baltic Pipe, mający istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jest efektem udanej współpracy pomiędzy Warszawą a Kopenhagą.

„Polska jest wspaniałym, dynamicznym krajem posiadającym doskonałe perspektywy rozwojowe, z którym należy i warto na najwyższym poziomie prowadzić dyskusje, dotyczące przyspieszenia transformacji energetycznej, zrównoważonego rolnictwa czy wykorzystania potencjału biomasy” – podkreślał Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce.

W Danii, kraju skandynawskim, 70% mocy zainstalowanych pochodzi z odnawialnych źródeł energii, podczas gdy udział węgla w polskim miksie energetycznym również wynosi 70%. Jednakże król, ministrowie i przedsiębiorcy zaznaczają, że Polska ma potencjał do znacznego rozwoju OZE i „zielonej” gospodarki w najbliższych latach. W związku z tym, coraz bardziej wartościowa staje się współpraca technologiczna i biznesowa z Danią, światowym liderem zrównoważonego rozwoju.

W Danii, która znajduje się w Skandynawii, 70% mocy zainstalowanych pochodzi z odnawialnych źródeł energii, podczas gdy udział węgla w polskim miksie energetycznym również wynosi 70%. Jednakże król, ministrowie i przedsiębiorcy zaznaczają, że Polska ma potencjał do znacznego rozwoju OZE i „zielonej” gospodarki w najbliższych latach. W związku z tym, coraz bardziej wartościowa staje się współpraca technologiczna i biznesowa z Danią, światowym liderem zrównoważonego rozwoju.

„To właśnie w Kopenhadze w 2002 roku podjęto historyczną decyzję o rozszerzeniu UE o dziesięć nowych państw, w tym Polskę. Obecnie nasze kraje i cała zjednoczona Europa stoją przed jeszcze większymi wyzwaniami, które zdefiniują jej pozycję i konkurencyjność na całe dekady” – powiedział Lars Sandahl Sørensen, prezes zarządu Confederation of Danish Industry (DI).

Podczas wizyty króla i delegacji doszło do podpisania wielu umów handlowych i deklaracji współpracy, które inicjują istotne projekty gospodarczo-technologiczne.

W obecności duńskiego monarchy zostało podpisanych wiele umów handlowych i deklaracji współpracy, które inicjują wiele istotnych projektów gospodarczo-technologicznych.

Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, oraz Lars Aagaard, duński minister klimatu, energii i zaopatrzenia, podpisali porozumienie w sprawie efektywności energetycznej. Zobowiązali się do bliskiej współpracy w zakresie wymiany wiedzy na temat ciepłownictwa, efektywności energetycznej oraz rozwoju technologii morskiej energetyki wiatrowej.

„To dla nas przełomowe porozumienie, ponieważ rozumiemy, że bez sukcesu polskiej transformacji energetycznej niemożliwe będzie osiągnięcie celów klimatycznych całej Unii Europejskiej” – tłumaczył Lars Aagaard.

European Energy podpisała osobne umowy z gminami Barwice i Grzmiąca w celu zbadania możliwości budowy zakładu do produkcji e-metanolu. Dodatkowo duńska organizacja DBDH zawarła umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Ostródzie.

W Hotelu Bristol odbył się „okrągły stół” poświęcony biogazowi i rolnictwu przyjaznemu klimatowi, w którym uczestniczył Fryderyk X. Wydarzenie przyciągnęło przedstawicieli polskich i duńskich firm, skupiających się na rozwoju sektora strategicznego dla obu gospodarek. Monarcha spotkał się także z reprezentantami polskiego świata naukowo-biznesowego na terenie kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie tematyka podobna do tej omawianej podczas „okrągłego stołu” odgrywała dominującą rolę.

Dania jest czołowym producentem biogazu w Europie, a do roku 2030 biometan ma pokryć 100% zapotrzebowania kraju na gaz. Obecnie w Danii działa 54 instalacje biometanowe, a kolejne 70 jest w fazie przygotowań.

„Chcielibyśmy zintensyfikować współpracę z naszymi duńskimi partnerami w zakresie produkcji energii w biogazowniach, które towarzyszą produkcji zwierzęcej. To rozwiązanie kompromisowe dla rolników, dla władz państwowych i dla lokalnej społeczności” – powiedział Adam Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Skandynawskie doświadczenia mogą być również użyteczne w dziedzinie zrównoważonego rolnictwa. Podczas konferencji na SGGW podkreślano, że innowacyjny sektor rolniczy i ochrona środowiska mogą iść ze sobą w parze.

Podczas królewskiej wizyty w Warszawie doszło do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Metrem Warszawskim, ambasadą Królestwa Danii, firmą Danfoss i Grupą Rambøll. Porozumienie ma na celu opracowanie rozwiązań dotyczących wykorzystywania ciepła odpadowego z warszawskiego transportu podziemnego. Pierwszym krokiem współpracy będzie przygotowanie studium wykonalności dla instalacji odzysku ciepła z warszawskiego metra, które będzie wykorzystane do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej dla mieszkańców Warszawy. Studium zostanie przeprowadzone ze środków duńskiego funduszu eksportowego w ramach programu Green Accelerator i udostępnione Miastu Stołecznemu Warszawa. List intencyjny na rzecz dekarbonizacji Warszawy podpisali m.in. wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski, współinicjatorka projektu – Izabela Szostak-Smith, zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe, prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk oraz Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce.

„Będzie to nowe, efektywne i przyjazne środowisku źródło energii dla budynków zlokalizowanych na Pradze Południe – ta jedna z najludniejszych dzielnic stolicy uczestniczy bowiem w pilotażu projektu osiągania przez setkę europejskich miast neutralności klimatycznej. Korzystając z duńskich doświadczeń i wskazówek, stajemy się dziś jednymi z pionierów w tej dziedzinie” – podkreślał Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

„Jest to o tyle istotny temat, gdyż odpowiadają one za ponad 70 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Wspólne znalezienie sposobów na znaczące obniżenie tego wskaźnika jest jednym z głównych zadań, stojących przed nami w najbliższych latach” – wskazywał Lars Løkke Rasmussen, minister spraw zagranicznych Danii.

Fryderyk X wziął udział w debacie eksperckiej dotyczącej dekarbonizacji obszarów miejskich i metropolitalnych w Centrum Kreatywności Targowa na warszawskiej Pradze Północ.

Podczas ceremonii na Stadionie Legii została złożona „Deklaracja o Dekarbonizacji” w obecności duńskiego monarchy, skupiająca się na efektywności energetycznej i odchodzeniu od paliw kopalnych. Poprzedziły ją warsztaty na temat projektu „Champions Park powered by Denmark” w Grodzisku Mazowieckim oraz prezentacja osiągnięć i inicjatyw najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw technologicznych i energetycznych z Polski i Danii.

Po krótkiej wizycie w Warszawie Fryderyk X kontynuował podróż do Szczecina, gdzie wziął udział w wielu ważnych wydarzeniach, takich jak wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej fabryki firmy Vestas, ceremonia podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy portami w Szczecinie, Świnoujściu i Esbjerg oraz wizyta w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Możesz też być zainteresowany(a)

Społeczeństwo

Polregio – ponad 120 tys. uchodźców przewiezionych w 3 tygodnie

Do zabezpieczenia tych połączeń przewoźnik praktycznie z dnia na dzień wydzielił rezerwę taborową, liczącą ponad 20 składów wraz z załogami.
Społeczeństwo

MON: Wojsko Polskie ćwiczy z sojusznikami (komunikat)

MON informuje: 25 marca (piątek) o godz. 9.40 w Siemianówce (woj. podlaskie), Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej będzie obserwował ćwiczenie
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ